Türkiye’de yoğuşmalı kombilerden sonra en çok kullanılan yapıya sahip kombilerden bir tanesi olan Demirdöküm Hermetik kombi tamiri yapım sonrasındaki verim ortalaması nedeniyle çok fazla dikkat çekebiliyor.

Hermetik Kombiler Nasıl Tamir Edilir?

Fan motorunun ve tahliye sisteminin bir miktar daha farklı olması nedeniyle dikkat çeken Hermetik kombilerin kalite açısından çok daha büyük bir önemi bulunuyor. Ülkemizdeki devamlılığın sağlanmasıyla birlikte uzun yıllar boyunca güven içerisinde her türlü girişimde bulunabilirsiniz. Türkiye’de tamir için başvurabileceğiniz belli başlı kurumlar bulunuyor. Bursa bünyesinde bulunan ve değerlendirilebilecek bazı uygulamalara sahip olan kuruluşla birlikte her zaman için tamir işlemini bilen kişilere yaptırabilirsiniz.

  • Kombinin içerisindeki su boşaltılır ve kirli su da bu noktada tahliye edilmiş olur.
  • Genleşme tankının yapısına uygun bir havaya sahip olup olmadığına bakılı ve kombinin türüne uygun olması istenir. Bu süre zarfında yanma odasının çevresindeki ve içindeki toz, kir temizlenir.
  • Brülör söküldükten sonra tel fırça kullanılarak özel gözeneklerdeki her alan temiz biçimde kullanılır.
  • Fan tamamen aynı verimlilikle çalışıp çalışmadığıyla ilgili bir teste tabii tutulur. Fırça ve su yardımıyla temizlenebilir.
  • Kalorifer dönüş filtresi söküldükten sonra temizlik işlemine başlanır.
  • Kombinin her yerinde oluşan toz ve kir tam olarak temizlenir.
  • Kombide sökülen parçaların her biri toplandıktan sonra su haznesi tekrar doldurulur.
  • Gaz ayarları yapılarak kontrol işlemi gerçekleştirilir ve sızdırmadığından emin olduktan sonra bakım sonlandırılır.

Hermetik Kombi Nedir?

Havasının tam olarak çalışma sürecine uygun olmadığı anlaşılabilen ortamlarda dahi yeterli kalitede çalışabilmesini sağlayan Demirdöküm hermetik kombi tamiri büyük bir fark oluşturmuyor. Çünkü genellikle fanla ilgili bir sorun ortaya çıkmıyor ve yanma tankında, havanın kullanıldığı bölümde de direkt olarak en üst kalitede verim elde edilmesi gerekiyor. Havanın dışarıdan alınarak içeride yanma için kullanılması ve oluşan gazın tekrar aynı boruyla dışarıya salınmasını sağlayan sistemle çalıştırılır. Havalandırmaya ihtiyaç duyulmayan ortamlarda çok sık bir şekilde bu sistemin tercih edildiği ve uygulamalarından yararlanılabildiği biliniyor. Yoğuşmalı kombilerden farklı bir yapıları bulunması nedeniyle dikkat çekebiliyorlar.